Temat: Piłka z jajka - stwarzanie warunków do przeprowadzenia prostych doświadczeń z jajkiem i wyciągania wniosków z eksperymentów.

Na samym początku dzieci wysłuchały, opowiada o Tomku. Chłopiec chciał użyć jajka jako piłki. Zastanawiał się, czy jajko będzie na tyle wytrzymałe, żeby nie rozbiło się podczas rzucania. Czy będzie można zakręcić jajkiem tak jak prawdziwą piłką? Czy jajko tak jak piłka będzie pływało po powierzchni wody, czy utonie? Spróbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Czy po rzuceniu jajko się rozbije? (jajko surowe i jajko w occie)

Wnioski: Dzieci dowiedziały się, że jajko w occie, które nie miało skorupki, było gumowe i odbijało się na stole. Natomiast jajko surowe od razu się stłukło. 

Czy można jajkiem zakręcić tak samo, jak piłką? (jajko surowe i gotowane)

Wnioski: Dzieci dowiedziały się, że jajko surowe o wiele wolniej się obraca niż jajko ugotowane, szybko się zatrzymuje i jego obrót nie jest taki płynny. Kręcąc surowym jajkiem, wprawiamy w ruch skorupkę, a wnętrze pozostaje w bezwładzie.

Czy jajko utrzymuje się na wodzie tak jak piłka? (jajka surowe - jedno w zwykłej wodzie a drugie w solonej)

Wnioski: Już wiemy, że po włożeniu do szklanki z wodą jajko tonie, gdyż jest cięższe od wody (dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda). Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, ponieważ sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.

Zobacz zdjęcia w galerii

Zabawa badawcza 13